Wiosną wiele osób odczuwa skutki długotrwałej zimy – mróz szkodliwy dla cery, brak słońca powodują apatię, a także objawy przesilenia wiosennego. Nie jest to nic innego jak po prostu skutki zimowej aury i związanej z nią sennością oraz ograniczeniem aktywności na świeżym powietrzu. Dlatego warto przyjąć pewien program oczyszczania organizmu po zimie i powrotu do pełni zdrowia.

Podstawą takiego planu jest dieta oczyszczająca organizm z toksyn. W uproszczonej wersji, dostępnej dla każdego jest to po prostu picie większej ilości płynów (6-8 szklanek na dobę), regularny sen i odstawienie używek, nawet kawy na kilka tygodni. Na początku może być ciężko, ale z czasem odczujemy ulgę w przewodzie pokarmowym, większy przypływ energii oraz fakt, że łatwiej się wstaje i sen jest spokojniejszy, bardziej regenerujący. Warto zadbać również o zwiększenie ilości warzyw w diecie, świeżych owoców i naturalnych soków. Ciało potrzebuje dodatkowych witamin po długotrwałej zimie, kiedy to trudno było o nie w codziennej diecie.

Zalety oczyszczania organizmu

Zauważysz z pewnością przypływ energii, chęci do życia i poprawę odporności na choroby, jeśli do każdego posiłku (lub ewentualnie między posiłkami) będziesz dodawać trochę świeżych warzyw. Taka dieta ponadto sprzyja odchudzaniu, bo jedząc zbalansowane posiłki jemy mniej. Dzieje się tak, bo organizm nie szuka witamin w produktach niskowitaminowych, jak chleb czy sery, lecz są one dostarczane w łatwo przyswajalnej formie w postaci owoców i warzyw.

photodune-6929714-step-by-step-m400-2

Oprócz ciała warto także oczyścić swój umysł. Codzienne sesje medytacji lub joga są ku temu bardzo pomocne. Dla niewtajemniczonych mogę polecić medytację uważności. Polega ona na tym, że należy usiąść wygodnie, zamknąć oczy i skupić się wyłącznie na oddechu, oczyszczając się ze zbędnych myśli. Będąc po prostu tu i teraz pozbywamy się stresu, natłoku myśli i zmartwień. Wystarczy liczyć oddechy i wyobrażać sobie kolejne liczby, bez rozpraszania. Na początku może się to wydać trudne, ale z czasem poprawi się także koncentracja i możemy odczuć przyjemne rozluźnienie i ulgę w całym ciele.

Dla osób które marzą o głębszym poznaniu siebie w obecności innych osób, uwolnieniu się od obaw i poczucia winy, a także wymianie doświadczeń z innymi ludźmi, optymalną formą rozwoju będą warsztaty dla kobiet. Jest to szczególna forma szkolenia – niezwykle luźna, a zarazem bardzo wydajna. Łatwiej i lepiej zapamiętujemy informacje w stanie spokoju i relaksu, gdyż umysł pamięta je jako przyjemne chwile.


Dodatkową metodą na pozbycie się niedoboru witaminy D jest przebywanie na słońcu przez 20 – 30 minut dziennie.
Zalecanym sposobem jest solaryzacja, czyli patrzenie na Słońce z zamkniętymi oczami, jednak nie bezpośrednio. Najlepiej patrzeć mając policzek zwrócony w stronę Słońca przez kilkadziesiąt sekund. Pomaga to wyzwolić witaminę D, odpowiedzialną za czystą i zdrową barwę skóry, a także za dobre samopoczucie.

Autor: Marek Olszak

Related Post

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *