Adamed wprowadza na rynek nowy lek o nazwie ANESTELOC

Anesteloc jest lekiem zmniejszającym wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Mechanizm działania polega na hamowaniu odpowiedzialnej  za produkcję soku żołądkowego tzw. pompy protonowej obecnej w komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Odkrycie pompy protonowej przez Sachs’a w 1976 roku, było przełomem w leczeniu chorób układu pokarmowego porównywalnym z odkryciem bakterii Helicobacter pylori.

Substancją czynną Anastelocu jest pantoprazol, który spośród dostępnych na rynku leków  z tej grupy wyróżnia się szybkim efektem działania już w pierwszej dobie leczenia, najdłuższym czasem hamowania wydzielania kwasu żołądkowego (ok. 47h) oraz najmniejszym ryzykiem interakcji z innymi lekami. Ponadto, jak pokazały badania rynkowe, pantoprazol cieszy się największym zaufaniem zarówno polskich gastroenterologów, jak i lekarzy pierwszego kontaktu.

Wskazaniami do stosowania Anastelocu jest choroba refluksowa przełyku, leczenie owrzodzeń żołądka i dwunastnicy, zespół Zollingera-Ellisona, a także eradykacja Helicobacter pylori. Anesteloc powinno się również stosować w celu zapobiegania powstawaniu owrzodzeń żołądka spowodowanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi np. kwasem acetylosalicylowym występującym m.in. w Aspirynie czy Polopirynie. Stosowanie inhibitorów pompy protonowej (IPP) w chorobie refluksowej przełyku, chorobie wrzodowej żołądka jest uznanym sposobem leczenia rekomendowanym przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii i Endoskopii oraz Amerykańskie Towarzystwo Gastroenterologii.

Choroba refluksowa przełyku należy do najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Jej głównymi objawami są zgaga i cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Nieleczona choroba refluksowa może powodować nadżerki przełyku i prowadzić do ciężkich następstw np. rozwoju raka gruczołowego przełyku. Analizy statystyczne wskazują, że refluks żołądkowo-przełykowy współtowarzyszy innym chorobom tj. nadciśnienie tętnicze (20%), przewlekłe zapalenie stawów (17%), chorobie niedokrwiennej serca (14%), POChP (10%) i chorobom psychicznym (9%).

Adamed – lider na polskim rynku leków nowej generacji dla wielu grup terapeutycznych m.in. kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii i leczeniu infekcji dróg moczowych. Firma jest właścicielem dwóch dużych zakładów produkcji leków: w Pieńkowie koło Warszawy i w Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Misją firmy jest poszukiwanie nowych terapii na choroby cywilizacyjne, takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość oraz nowotwory. Adamed intensywnie rozwija swoje działy badawcze, inwestując w sprzęt laboratoryjny i szkolenie polskich naukowców.

W ciągu trzech lat (od 2002 r. do 2005 r.) wydatki na badania i rozwój w firmie Adamed wyniosły 72,5 mln zł. W tym czasie w laboratoriach firmy opracowano 19 patentów na własne formuły leków. Firma ze 100% udziałem kapitału polskiego powstała w 1986 roku. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Maciej Adamkiewicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *