A/H1N1 groźna dla ciężarnych

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że średnia zapadalność dzienna na grypę w pierwszym tygodniu lutego 2011 wzrosła o 29% w stosunku do ostatniego tygodnia stycznia.  Nie ma danych dotyczących wpływu wirusa A/H1N1 na przebieg ciąży. Wiadomo jednak, że grypa sezonowa może mieć dla ciężarnej poważne konsekwencje. Powikłania pogrypowe mogą skutkować przedwczesnym porodem lub ostrym zapaleniem płuc. Kobiety w ciąży powinny więc w sezonie grypowym zachować szczególną ostrożność.

Należy szczególnie rygorystycznie przestrzegać zasad higieny. Podczas kaszlu lub kichania trzeba koniecznie zakrywać usta i nos chusteczką, która trafi do kosza natychmiast po użyciu. Ręce należy myć w ciepłej wodzie przynajmniej przez 20 sekund. Dodatkowo do mycia warto stosować środki odkażające na bazie alkoholu i preparaty antybakteryjne. W tym okresie szczególnie ważne jest przyjmowanie suplementów diety przeznaczonych dla kobiet w ciąży, zawierających minerały i witaminy, takich jak PregnaPlus.

W przypadku kontaktu z osobą zakażoną wirusem A/H1N1 należy niezwłocznie poinformować o tym swego lekarza. Objawy grypy pandemicznej i sezonowej są bardzo podobne. Należą do nich gorączka, kaszel, ból gardła, a także bóle głowy, mięśni i stawów. W około 25% przypadków pacjenci skarzą się również na dolegliwości ze strony układu pokarmowego – biegunkę i wymioty.

W przypadku pojawienia się tych objawów, trzeba niezwłocznie powiadomić lekarza, zostać w domu i unikać kontaktu ze zdrowymi osobami. Lekarz powinien podjąć decyzję o koniecznych badaniach i podjęciu odpowiedniego leczenia.

Dotychczas nie odnotowano poważnych skutków ubocznych w związku z przyjmowaniem leków antywirusowych przez kobiety w ciąży. Mimo to powinno się poinformować lekarza o ewentualnych dolegliwościach, takich jak: duszności, bóle brzucha i ucisk na klatkę piersiową, kołatanie serca, niepokój, wymioty, a także zmniejszenie ruchliwości płodu lub brak jego ruchów.

***

Verco Sp. z o.o. to nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się firma na rynku farmaceutycznym i FMCG. Jej działania skierowane są do dzieci i ich rodziców oraz do kobiet w ciąży. W ofercie firmy znajdują się wysokiej jakości produkty żywieniowe dla niemowląt i małych dzieci – mleka modyfikowane i kaszki HUMANA, herbatki oraz woda dla niemowląt HUMANA, a także produkty z rynku farmaceutycznego: nowoczesny suplement diety dla kobiet w ciąży i mam karmiących piersią – preparat PregnaPLUS, suplement diety skutecznie wspomagający prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych – Femisept URO. Nowością w ofercie jest suplement diety – Trivagin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *