Poznaj zalety czytania dziecku od pierwszych chwil jego życia

O tym, że dzieciom należy czytać od pierwszych chwil życia, słyszymy od bardzo długiego czasu. Czy jest to tylko zachęta do kupowania książek, czy faktycznie sprawdzona inwestycja w rozwój każdego malucha?

Czytanie dziecku to nie tylko doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu, ale także najlepszy moment na wyciszenie i ukojenie każdego malucha. Czytając dziecku od pierwszych dni jego życia, a nawet znacznie wcześniej, bo już podczas jego przebywania w brzuchu mamy dajemy dziecku pewny posag i możliwość lepszego startu w późniejszym czasie edukacji przedszkolnej i szkolnej.

Czytanie to najlepsza metoda rozwoju maluchów

Czytanie ma wartość terapeutyczną. Nie tylko w ujęciu dzieci z problemami, które zdarzają się na późniejszych etapach rozwoju i związane są z kolejnymi skokami rozwojowymi oraz sytuacjami, z którymi dziecko zmuszone jest się mierzyć w codziennym życiu. Już noworodek sporo zyska na codziennym czytaniu ma bajek – najmłodsze dzieci, którym codziennie czytano bajki, są nie tylko spokojniejsze i lepiej się rozwijają, ale także w większym stopniu zaspokajają potrzebę bliskości z rodzicem.

Czytanie dziecku od dnia narodzin pozwala wypracować pewne rytuały, które później pomogą uspokoić nadwyrężony nadmiarem bodźców mózg malucha i sprawią, że szybciej zaśnie oraz będzie znacznie spokojniejsze. Bliskość rodzica, jego kojący głos oraz niczym nieprzerywana chwila uwagi to wartość bezcenna, której nie zastąpią drogie zabawki, markowe ubranka czy urządzony wedle najnowszej mody pokoik dziecka.

W dzisiejszym zabieganym świecie zapominamy, że czytanie dziecku to bardzo ważny element jego rozwoju. W poszukiwaniu sposobów wspomagania rozwoju dziecka to właśnie czytanie jest na pierwszym miejscu i nie zastąpią go nawet czytające bajki piękne przytulanki czy najlepsze audiobooki.

Głos rodzica to dla dziecka najlepszy sposób relaksu, dlatego czytając mu bajkę, wpływamy na szybkie uspokajanie i wyciszanie się malucha, dając mu możliwość spokojnego zaśnięcia w poczuciu bliskości i bezpieczeństwa. Wraz z rozwojem dziecka czytanie nie powinno odchodzić na dalszy tor. Początkowe 20 minut z bajką przed zaśnięciem warto stopniowo rozszerzać i poświęcać czas na wspólną lekturę także w ciągu dnia.

Co czytać dziecku?

Zakres literatury dziecięcej jest tak szeroki, ze zarówno rodzić, jak i dziecko bez problemu znajdą interesującą książkę. W przypadku najmłodszych dzieci doskonale sprawdzają się bajki pisane wierszem, krótkie rymowanki oraz będące absolutnym przebojem wydawniczym książki oferujące inną bajkę na każdy dzień roku. Taka lektura rozwiąże problem z wyborem książki dla dziecka i zagwarantuje, że treści w niej zawarte będą dopasowane do wieku każdego malucha.

Dla starszych dzieci także nie brakuje ciekawych pozycji wydawniczych. Każdy przedszkolak powinien posiadać w swojej biblioteczce klasyczne bajki do czytania, baśnie i legendy, książeczki opisujące przygody ulubionych bohaterów kreskówek czy typowe bajki edukacyjne i terapeutyczne, które dozwalają lepiej radzić sobie dzieci z problemem straty bliskiej osoby, pójściem do przedszkola, narodzinami rodzeństwa, brakiem akceptacji w grupie czy powrotem mamy do pracy i koniecznością pozostawania przez wiele godzin z opiekunką.

Jeżeli szukasz tanich bajek i książeczek dla swojego dziecka, koniecznie sprawdź ofertę najtańszej księgarni internetowej LoveBooks, gdzie znajdziesz tysiące różnorodnych książeczek dla maluchów oraz nieco starszych dzieci, a także nastolatków. Wejdź na stronę lovebooks.pl  i już dziś wybierz interesujące lektury dla całej rodziny w zawsze korzystnych i niższych niż okładkowe cenach. Jedynie księgarnia LoveBooks zapewni Ci tak różnorodny wybór książek dla każdego niezależnie od wieku i zainteresowań, ale także pozwoli sporo zaoszczędzić na książkowych zakupach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *