Szykujemy nogi na lato. Pozbądź się niechcianych naczynek jeszcze przed sezonem

Czując zbliżające się wielkimi krokami lato, zaczynamy myśleć o przygotowaniu swoich nóg na krótkie spódnice i szorty. Niestety wiele kobiet obserwuje u siebie problem z naczynkami krwionośnymi, czyli tzw. pajączki. Nie wyglądają one estetycznie oraz są pierwszą oznaką niewydolności żył. Jak można się ich pozbyć?

fotolia_74492736_subscription_monthly_m

Zamykanie naczynek światłem lampy

Wykorzystanie światła z lampy ksenonowej jest bardzo często mylone z laserowym zamykaniem naczynek. Światło lampy ksenonowej powoduje termolizę hemoglobiny czyli niszczy składniki czerwonych krwinek wysoką temperaturą. Wytwarzane ciepło powoduje także wysuszanie tkanek, a co za tym idzie, ścianek naczynek, które w ten sposób obumierają. Po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona przez kilka dni.

Są dwie metody takiego usuwania naczynek, różniące się rodzajem wykorzystywanej lampy:
– metoda IPL czyli Intense Pulsed Light,
– metoda VPL czyli Variable Pulsed Light.
Pierwsza ma zastosowanie do większych zmian, druga skutecznie działa na niewielkie naczynka, których IPL nie wychwytuje.
Wadą tego rozwiązania jest fakt, że nie jest ono trwałe. Zabieg zazwyczaj trzeba powtórzyć kilka razy w odstępach 3-4 tygodniowych.
Metoda z wykorzystaniem lamp jest przeznaczona tylko dla osób o jasnej skórze, gdyż na ciemnej karnacji efektem ubocznym naświetlania są przebarwienia skóry.

Laserowe zamykanie naczynek

Oczywiście laser jest także wykorzystywany do usuwania pajączków. Jest to metoda zdecydowanie skuteczniejsza, która ma zastosowanie do każdej karnacji. Jednocześnie jest ona dużo droższa od poprzedniej. Wynika to z prostego faktu, iż lasery są dużo droższe oraz maja ograniczone zastosowanie. Urządzenie IPL ma zastosowanie nie tylko do usuwania pajączków ale także depilacji czy usuwania zmian skórnych. Laser tymczasem do każdego z tych zabiegów musi być inny.

Wymagania przed zabiegiem

Zabieg zamykania naczynek światłem, czy to lampy, czy lasera, najlepiej wykonywać w okresie wiosny lub jesieni. Skóra bowiem nie może być narażona na silne działanie promieni słonecznych czy mróz. Ponadto na dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić wszelkie leki zawierające kwas salicylowy (aspiryna, leki zawierające ibuprofen). Nie można także stosować pilingów oraz pić naparów z ziół takich jak dziurawiec, nagietek oraz zrezygnować z wszelkich herbatek odchudzających.

Skleroterapia

Zabiegiem inwazyjnym zamykania naczynek i żylaków jest skleroperapia. Do wnętrza żył wstrzykiwany jest środek obliterujący powodujący procesy zapalne w ścianach naczyń. Efektem jest zwłóknienie i trwałe zarośnięcie się żył. W przypadku drobnych żyłek stosuje się roztwór, w dużych zmianach formę pianki. Po zastosowaniu konieczne jest zastosowanie ucisku czy to przy pomocy bandaża czy rajstop uciskających. Czas gojenia się naczyń zależy od wielkości zmian. Zanik naczynek następuje po około 4 tygodniach, żylaków po 4-6 miesiącach. Zabieg trwa ok. 20-30 minut i polega na kilku wkłuciach.

Co wybrać?

Wybór metody zależy od stopnia zaawansowania zmian, stanu skóry, karnacji. Oczywiście istotne są także skuteczność metody i szybkość uzyskanych efektów. Można się pokusić o stwierdzenie, że w przypadku niewielkich pajączków lepsza jest terapia świetlna. Przede wszystkim jednak, zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek działania, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem w celu ustalenia poziomu problemu i właściwej terapii.

Artykuł powstał przy współpracy z porfesjonalną kliniką kosmetologiczną Clinica Cosmetologica w Gdańsku. By przyjrzeć się szczegółowej ofercie zabiegu zamykania naczynek odwiedź stronę http://zamykamynaczynka.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *