Witaminy – niezbędne do życia?!

Witaminy są związkami organicznymi, z powodu braku możliwości wytwarzania ich przez nasz organizm muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem. Witaminy dzielimy na grupy, ze względu na ich rożny skład chemiczny.

Witaminy odgrywają ważną rolę w organizmie człowieka i są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Zawartość witamin znajdziemy w owocach oraz warzywach. Często słyszy się aby jeść dużo warzyw i owoców aby zapewnić sobie codzienne zapotrzebowanie na witaminy. Źródłem witamin są również mięso i ryby. Tak więc witaminy są nam potrzebne, to one wpływają na procesy życiowe każdego człowieka. Mówi się o tym, że witaminy są ważne chociaż nie potrzeba ich aż tak dużo to odpowiadają za przemianę materii zwanej metabolizmem. Poszczególne witaminy mają swoje funkcje, które polegają na koordynowaniu złożonych reakcji biochemicznych zachodzących w organizmie człowieka. Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w tłuszczach, czyli witamina A, D, E, K, oraz rozpuszczalne w wodzie, czyli wszystkie pozostałe np. witamina C, witaminy z grupy B. Najlepiej przyswajane przez organizm to naturalne witaminy.

Przemiana materii to złożony proces, polega na przekształceniu pokarmu na składniki odżywcze takie jak białka, tłuszcze, węglowodany. Pokarm, który spożywamy zostaję rozdrobniony, strawiony a następnie wchłonięty w toku przemian organicznych. Następnie zostaje przekształcone w budulec, który tworzy makrocząsteczki albo jest wykorzystywany jako źródło energii.

Zapotrzebowanie na witaminy jest niezbędne ponieważ ich główna rolą jest to aby procesy przemiany materii w organizmie mogły przebiegać prawidłowo. Organizm człowieka jest skomplikowaną maszyną, w której odbywa się produkcja energii i materiału budulcowego. Kontrolę nad tym wszystkim sprawują enzymy, które przyśpieszają reakcje chemiczne w organizmie. W całym tym zabiegu pomagają im właśnie witaminy. To właśnie witaminy wspomagają enzymy w przyspieszaniu reakcji biochemicznych. Witaminy pełnią rolę koenzymów. Są to przenośniki elektronów, atomów lub grup chemicznych podczas reakcji biochemicznych.

Należy pamiętać, że to jak się odżywiamy świadczy o zawartości witamin jakie dajemy naszemu organizmowi. Należy zatem nastawić się na zdrowe odżywianie, aby w naszej codziennej diecie zawsze była właściwa dawka witamin.

Źródło: centrumpr.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *