Bezpieczne leczenie kaszlu u dzieci

W okresie jesienno-zimowym da się zauważyć, że znacznie więcej osób pyta w aptekach o skuteczny lek na kaszel. Ten okres jest wyzwaniem szczególnie dla mam, gdyż ich pociechy mogą bardzo szybko złapać przeziębienie na przykład w przedszkolu czy szkole. Każdej troskliwej mamie zależy, by podać swojemu dziecku lek skuteczny, ale i bezpieczny. Jak się upewnić, który lek na kaszel z dostępnych na rynku będzie najlepszy?

kaszel-u-dzieci

Rzecz najważniejsza – substancja czynna

Każdy lek posiada w swoim składzie substancję podstawową, inaczej czynną, oraz substancje pomocnicze. To właśnie substancja czynna zastosowana w danym leku ma przeważający wpływ na działanie, skuteczność, ale i bezpieczeństwo preparatu. Spośród syropów na kaszel można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje: na kaszel suchy oraz na kaszel mokry. Istnieją również preparaty łączące w sobie cechy syropów na oba rodzaje kaszlu.

W syropach na kaszel suchy, które mają hamować odruch bezproduktywnego kaszlu, zazwyczaj stosowaną substancją czynną są: dekstrometorfan lub kodeina. W zalecanych dawkach nie wywołują one uzależnienia i można je podawać dzieciom. Dekstrometorfan będzie najlepszy dla dzieci między 1, a 5. rokiem życia, natomiast leki z kodeiną można stosować u dzieci powyżej 12. roku życia. Inną, nieco silniejszą od kodeiny substancją czynną hamującą kaszel suchy jest butamirat. Może występować w preparatach do leczenia kaszlu suchego w formie kropli lub syropów. Takie krople można podawać dzieciom już od 2. miesiąca życia, natomiast krople od 3. roku życia. Preparatów z butamiratem nie powinno się stosować u dzieci dłużej niż kilka dni.

Kaszel mokry wymaga nieco innego leczenia. Charakterystycznym objawem dla kaszlu mokrego jest występująca i zalegająca w drogach oddechowych wydzielina, którą trudno odkrztusić. Zatem środek leczniczy na kaszel mokry nie powinien hamować odruchu kaszlowego, który w tym wypadku jest pomocny, lecz rozrzedzać zalegającą wydzielinę i tym samym ułatwić jej wykrztuszenie. Spośród substancji czynnych wykazujących działanie wykrztuszające wyróżniamy: gwajafenezynę, altheę i sulfogwajakol. Z kolei substancjami czynnymi o działaniu mukolitycznym są: acetylosyteina, bromheksyna oraz ambroksol. Większość leków z wymienionymi tu substancjami czynnymi można bezpiecznie podawać małym dzieciom – zawsze jednak dobrze jest się upewnić, pytając o to farmaceutę lub czytając ulotkę dołączoną do opakowania.

Ambroksol – substancja o wielokierunkowym działaniu

Ambroksol to jedna z najskuteczniejszych substancji czynnych stosowanych w lekach wykrztuśnych. Jej zadaniem jest nasilenie czynności wydzielniczej oskrzeli oraz oraz wzmocnienie ruchu rzęsek, czyli malutkich włosków, które znajdują się na powierzchni tchawicy i oskrzeli. Dzięki temu możemy łatwiej i szybciej pozbyć się zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych. Poza tym ambroksol zwiększa produkcję innej cennej substancji, mianowicie surfaktantu, który wspiera mechanizmy oczyszczające drogi oddechowe nie tylko z wydzieliny, ale również drobnoustrojów i patogenów wywołujących kaszel. Dzięki temu infekcja nie ma możliwości dalszego rozwoju. Istotne jest także to, iż ambroksol nie jest środkiem przeciwkaszlowym, zatem nie usuwa ważnego i potrzebnego odruchu kaszlu, który jest niezbędny do pozbycia się wydzieliny. Pierwszym lekiem na kaszel, w którym zastosowano ambroksol, był syrop Mucosolvan, do dziś dostępny na rynku. Lek ten w wersji Mini można spokojnie stosować u dzieci powyżej 1. roku życia.

Jeżeli więc zauważymy, że nasza pociecha zaczyna kaszleć, od razu udajmy się do apteki po któryś z dostępnych syropów na kaszel. Im szybciej przystąpimy do walki z chorobą, tym większa szansa na jej wygranie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *