Chcecie powiększyć rodzinę? Obliczcie dni płodne

1

Wiedza o dniach płodnych jest niezbędna tak w trakcie planowania ciąży, jak i w ramach zapobiegania jej. Dni płodne to okres, w którym występuje największa szansa na zajście w ciążę. Warto więc wiedzieć o nich więcej, a szczególnie to, jak się je oblicza.

Czym jest cykl menstruacyjny?

O cyklu menstruacyjnym możemy mówić w przypadku kobiet, które dojrzały płciowo, czyli przeszły pokwitanie, ale jeszcze nie przekwitanie. To zatem czas między 15. a 45-50. rokiem życia. Pierwsza miesiączka (pojawiająca się zazwyczaj w wieku dwunastu – piętnastu lat) oznacza wejście w okres płodności, która swoje maksimum osiąga pomiędzy 20. a 30. rokiem życia kobiety i obniża się po ukończeniu 35 lat, by zbliżyć się do zera w okresie menopauzy (około 50. roku życia).

Na cykl składa się kilka faz: krwawienie, okres niepłodności względnej, owulacja oraz okres niepłodności bezwzględnej. Każda z tych faz ma swoje oznaki (w postaci obniżonej lub podwyższonej temperatury, zróżnicowanego śluzu lub dolegliwości bólowych).

fotolia_115884875_subscription_monthly_m

Co oznacza krwawienie?

Pierwszy dzień krwawienia uznawany jest również za pierwszy dzień całego cyklu. Trwa ono zwykle od 4 do 6 dni, chociaż za normalne uznawane są także te trwające od 2 do 7 dni. W tej fazie cyklu usuwana jest przerośnięta śluzówka macicy, co jej wynikiem usuwania z organizmu niezapłodnionej komórki jajowej. Po tym procesie następuje okres niepłodności przedowulacyjnej (tzw. dni niepłodne względnie). Nie występuje on jednak u wszystkich kobiet, jego długość również może być zróżnicowana, w zależności od okresu życia czy regularności całego cyklu.

Kolejna faza cyklu polega na wyselekcjonowaniu jednego pęcherzyka Graffa, w którego wnętrzu znajduje się komórka jajowa. Pęcherzyk rośnie, przygotowuje się do pęknięcia i uwolnienia komórki. Do tego przygotowuje się też stopniowo rozwierająca się szyjka macicy oraz jej gruczoły, intensywniej wydzielające śluz. Kulminacją jest owulacja, czyli uwolnienie z jajowodów komórki jajowej.

Kiedy płodność jest największa?

Największa płodność pojawia się na około 2-3 dni przed owulacją – ten czas oznacza największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Mimo że komórka jajowa żyje tylko ok. 24 godziny po owulacji, to plemnik w organizmie kobiety jest w stanie przetrwać od 48 do 72 godzin po ejakulacji.

Jak zatem obliczyć dni płodne? Korzystając z tradycyjnych metod (obserwacji organizmu, mierzenia temperatury, kontroli śluzu oraz wysokości i rozwarcia szyjki macicy) lub wspomagając się kalkulatorem dni płodnych (kobiecosc.info/kalkulator/kalkulator-dni-plodnych/). Warto jednak zapamiętać, że długość każdego cyklu menstruacyjnego może różnić się, a wpływ mają na to m.in. stres czy infekcje. Wyliczenie dni płodnych nie może być więc metodą zabezpieczającą przed zajściem w ciążę.

Po kolejnych 3-4 dniach rozpoczynają się dni niepłodne bezwzględnie. Trwają one aż do pierwszego dnia miesiączki, która rozpoczyna kolejny cykl menstruacyjny.

1 KOMENTARZ

  1. przed ciąża najważniejsze jest przyjmowanie kwasu foliowego, im wcześniej łykamy jakiegoś folika tym lepiej. Ostatnio sporo dziewczyn mówiło mi, ze lekarz nawet nic o tym nie wspomniał, jestem w mega szoku :O na szczęście są jeszcze dobrzy ginekolodzy, i większość stara się uczulać kobietki na te ryzyko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here