Noworodek nie ma lekko. Zaraz po kilkugodzinnym porodzie i pierwszym oddechu przechodzi pierwszy egzamin. Sprawdzane jest to, jak pracuje jego serce, jak porusza rączkami i nóżkami, badane są biodra, stopy, narządy płciowe i ciemiączko. W pierwszej dobie każde dziecko otrzymuje także szczepionkę przeciw gruźlicy i żółtaczce, a jeszcze przed wypisaniem ze szpitala, ale nie wcześniej niż w drugiej dobie życia zabierane jest na kolejny test – badania przesiewowe słuchu. Badania te pozwalają na sprawdzenie słuchu dziecka i są one niezwykle istotne, ponieważ wady słuchu są jedną z najczęściej występujących wad u noworodków. Badanie przesiewowe jest nieinwazyjne i bezbolesne dla dziecka i może być wykonane nawet w trakcie snu dziecka.

Bardzo ważne jest, aby nie ignorować jego wyników. Szybko podjęte leczenie z użyciem aparatów słuchowych lub implantów ślimakowych, wsparte pracą logopedy, daje dziecku szansę na prawidłowy rozwój, pełną samodzielność oraz komunikację z otoczeniem. Podstawowym czynnikiem decydującym jednak o wynikach leczenia jest czas, a rodzice często muszą czekać na wizytę u specjalisty nawet kilka miesięcy, co zmniejsza szanse dziecka.

Na Dolnym Śląsku, gdzie wyniki badań na temat skuteczności wykrywalności wad słuchu przeprowadzone przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy okazały się jednymi z najgorszych w kraju, została przeprowadzona specjalna akcja „Mamo chcę Cię usłyszeć”. Jej organizatorem jest Dolnośląskie Centrum Laryngologiczne Medicus. – Jeśli nie wdrożymy pomocy we właściwym czasie, czyli w okresie pierwszych sześciu miesięcy życia, to dziecko nigdy nie będzie miało szans na prawidłowy rozwój mowy, a w konsekwencji rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny – zaznacza otolaryngolog, dr Maciej Mazur z DCL Medicus. Bezpłatne badania realizowane w ramach akcji w 2008 roku, spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony rodziców, a Centrum przeprowadziło badania 53% niemowlaków, które nie przeszły pomyślnie screeningu słuchu na oddziale noworodkowym na terenie Dolnego Śląska. Takie akcje są szczególnie cenne, ponieważ mają na celu nie tylko realizacje badań, ale także zwiększanie świadomości wśród rodziców o konieczności przeprowadzenia takich badań.

Prawidłowy słuch to warunek właściwego rozwoju każdego dziecka, ponieważ to on umożliwia poznawanie świata przez niemowlę. Już w łonie matki, około 24 tygodnia życia dziecko zaczyna rejestrować pierwsze sygnały. Słuch jest więc pierwszym zmysłem umożliwiającym dziecku kontakt ze światem. Noworodek nie powiem nam czy słyszy, to my musimy zatroszczyć się o zapewnienie mu pełnej możliwości poznawania świata, bo dzięki rozwojowi współczesnej medycyny jedyne co decyduje o tym, czy maluch nas usłyszy to wczesna diagnostyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *