Jak radzić sobie z dzieckiem chorym na ADHD?

Twoje dziecko jest niegrzeczne, nieznośne, bez powodu wybucha złością, by po chwili głośno zapłakać, zaraz potem rzucić się w wir nieskoordynowanych działań? Podejrzewasz, że mogą to być objawy ADHD? Sprawdź, jak radzić sobie z nadpobudliwym maluchem.

ADHD najczęściej kojarzone jest z nadmiarem energii i dużą potrzebą ruchu. Czyli innymi słowy, jeśli dziecko nie umie przez chwilę posiedzieć spokojnie, skacze, biega, podryguje, wierci się nawet podczas rozmowy z dorosłym, najprawdopodobniej zasłuży na łatkę dziecka z ADHD. Tymczasem nadpobudliwość ruchowa jest tylko jednym z objawów ADHD i sama w sobie nie świadczy o tym zaburzeniu.

Jak rozpoznać ADHD u dziecka?

ADHD charakteryzuje się niestabilnością emocjonalną, impulsywnością, szybkimi zmianami nastroju i błyskawicznym przejściem od pomysłu do czynu. Myślenie analityczne pojawia się po fakcie. Jednak zasadniczym syndromem ADHD są zaburzenia koncentracji i duża łatwość rozpraszania się. Jeśli rodzice zauważą u swojego dziecka wyżej wymienione objawy, powinni udać się do psychologa. Warto zauważyć jedną ciekawą rzecz, u chłopców ADHD objawia się głównie nadpobudliwością ruchową, u dziewczynek – problemami z koncentracją, a co za tym idzie – z nauką. Niestety właśnie dlatego ADHD jest częściej diagnozowane u chłopców. Spokojnych, ale zdekoncentrowanych dziewczynek nikt nie posądza o ADHD. A to duży błąd.

Ogranicz bodźce zewnętrzne i walcz z ADHD

Jeśli dziecko ma już zdiagnozowane ADHD, z jednej strony sprawa wydaje się prosta, z drugiej – trzeba zdać sobie sprawę z tego, że zaburzenia nie można wyleczyć. To, co rodzice mogą zrobić, to postarać się maksymalnie ograniczyć bodźce zewnętrzne. Puste biurko do odrabiania lekcji, pusta ściana nad biurkiem, miejsce do odrabiania lekcji z dala od okna – to tylko przykłady, jak można pomóc dziecku z ADHD w nauce. Zaleca się, by w szkole takie dzieci siedziały w pierwszej ławce. Dzięki temu nie rozprasza ich zachowanie innych dzieci. Trzeba też pamiętać, że dziecko z ADHD może mieć problemy z pamiętaniem zasad, nawet jeśli ustalimy z nim, że przed jedzeniem trzeba myć ręce, prawdopodobnie będziemy musieli powtarzać to codziennie.

Pomóż rozładować dziecięce emocje

Jeśli dziecko ma deficyt ruchu, to trzeba mu ten ruch zapewnić. Błędem jest próba zminimalizowania tej potrzeby. Dla dzieci z ADHD polecane są sporty indywidualne oraz zespołowe. Oprócz tego, rodzice powinni spędzać z dzieckiem czas na wspólnych zabawach ruchowych – jazda na rowerze, hulajnodze, rolkach, bieganie, spacerowanie, gra w kometkę – to wszystko pozwoli w koncentracji, a także wyzwoli w dziecku kreatywność. Spróbuj zapisać dziecko na nieszablonowe zajęcia plastyczne lub sama podsuń mu pomysł na wykorzystanie dowolnych materiałów do przygotowania dzieła plastycznego z użyciem kartonów, folii bąbelkowej, różnego rodzaju mas plastycznych, kolorowego piasku, kleju, nożyczek, folii aluminiowej i wszystkiego, co podsunie nam wyobraźnia.

Zapytaj o poradę innych rodziców

Pamiętaj, że ADHD Twojego dziecka to nie wyrok. Początkowo każdy rodzic może czuć się przerażony. W takim wypadku warto odwiedzić portal medyczny www.sanitera.pl, który oferuje porady zdrowotne między innymi na tematy związane z nadpobudliwością ruchową i emocjonalną. Forum medyczne daje możliwość wymiany doświadczeń z innymi rodzicami, którzy również mają dziecko ze stwierdzonym ADHD. Jeżeli masz pytania i wątpliwości, jak poradzić sobie w trudnych chwilach wychowawczych, koniecznie wejdź na Sanitera.pl, aby rozwiać wszystkie wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *