Samodzielny remont domu. Praktyczne wskazówki

Chociaż w wielu sytuacjach konieczne jest zatrudnienie specjalistów, niektóre prace remontowe możemy przeprowadzić samodzielnie. To tania i oszczędna opcja, ale tylko pod warunkiem, że faktycznie wiemy, co robimy. Na szczęście w wielu sytuacjach z pomocą przychodzi Internet i liczne poradniki oraz instrukcje, które ułatwiają samodzielne przeprowadzenie rewolucji w swoim domu.

fotolia.com,132055504 | Autor: Alex

Pierwszym krokiem powinno być dokładne określenie, co właściwie chcemy zmienić i jaki efekt planujemy osiągnąć. Chociaż często wydaje się, że musimy zmienić wszystko, zazwyczaj wystarczy odnowienie zaledwie kilku elementów mieszkania. Nie na wszystko wystarczy czasu i pieniędzy, zrób więc listę najważniejszych rzeczy, które trzeba zmienić. Niektóre będą wymagać całkowitej przebudowy i odmiany, a inne tylko odświeżenia. Kolejną czynnością jest wyznaczenie budżetu, czyli określenie, jaką kwotę zamierzasz przeznaczyć na remont. Oczywiście należy poprzedzić to zorientowaniem się w cenach poszczególnych produktów, m.in. farb, kafelków oraz narzędzi.

Do niektórych czynności konieczne będą nie tylko standardowe zestawy typu młotek, wkrętak (śrubokręt), czy poziomica. Przy pewnych działaniach niezbędne są narzędzia pneumatyczne, np. szlifierki. Potrzebna może być również wiertarka do umieszczenia szafek, luster lub obrazów na ścianie, wkrętarka, oraz innego rodzaju elektronarzędzia. Jeżeli nie posiadamy takiego sprzętu, konieczny będzie ich zakup. Gdy zależy nam na oszczędności, zdecydowanie warto przejrzeć ofertę sklepów internetowych, w których często znajdziemy korzystniejsze ceny, niż w przypadku budowlanych marketów stacjonarnych. Tego typu sprzęt będzie niezbędny w wykonaniu niektórych prac remontowych, dlatego należy uwzględnić go w planowanym budżecie.

Pomiary i wybór odpowiedniego terminu

Należy pamiętać również o zakupie specjalnej folii i taśmy mocującej, które uchronią nas przed zabrudzeniami podłogi, mebli i sprzętów. Przed rozpoczęciem prac, konieczne jest dokładne zmierzenie wszystkich pomieszczeń. Posiadanie takich pomiarów będzie niezbędne do zakupu odpowiedniej liczby kafelków, tapet, farb, czy listew. Bardzo ważne jest to, że w trakcie remontu często zmienia się położenie mebli i sprzętów, dlatego nowy układ należy rozplanować już wcześniej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że gniazdka i włączniki znajdą się w odpowiednich miejscach (być może niektóre z nich trzeba będzie przenieść).

Oprócz tego istotny jest wybór dogodnego terminu, w którym zajmiemy się wykonaniem remontu. Najlepiej wykorzystać do tego okres wakacyjny, kiedy część domowników wyjeżdża, mamy więcej wolnego czasu itd. Zdecydowanie odradza się organizowanie remontu nagle i robienie wszystkiego „na ostatnią chwilę”. Przed rozpoczęciem prac dobrze jest także uzupełnić domową apteczkę – aby bezpiecznie działać, lepiej mieć pod ręką bandaże, plastry, wodę utlenioną i gaziki, które być przydatne w razie wypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *